STRONA GŁÓWNA

KIEROWNICTWO
STRUKTURA ORGANIZACYJNA
WYDZIAŁY
STANOWISKO KIEROWANIA
OBSZAR DZIAŁANIA
WYPOSAŻENIE
KSRG
STATYSTYKA ROCZNA

OSTRZEŻENIA

HISTORIA
PRZYDATNE STRONY
KONTAKT


 
 

   AKTUALNOŚCI

24.04.2020 r.

NISZCZENIE ŚRODOWISKA NATURALNEGO.

Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.
W roku 2019, w Polsce odnotowano 55 912 pożarów traw i nieużytków rolnych i 8896 pożarów lasów. Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 183 413 171 litrów wody.

Strażacy z powiatu lęborskiego uczestniczyli od początku roku w 13 interwencjach dotyczących działań gaśniczych nieużytków rolnych w tym 2 interwencje dotyczyły gaszenia pożarów lasów, które miały miejsce w Czarnówku i Uniszynie.

Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie
i zdrowie ludzkie.

W myśl obowiązujących przepisów wypalanie traw i pozostałości roślinnych jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 5 000 zł.
W przypadku spowodowania przez dym lub ogień zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego lub mienia, podpalenie może być traktowane jak przestępstwo, za które grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.Opracował: st. kpt. Piotr Krzemiński, Zdjęcia: KG PSP