STRONA GŁÓWNA
DANE TELEADRESOWE

KIEROWNICTWO
STRUKTURA ORGANIZACYJNA
WYDZIAŁY
STANOWISKO KIEROWANIA
OBSZAR DZIAŁANIA
WYPOSAŻENIE
KSRG
STATYSTYKA ROCZNA
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
OSTRZEŻENIA

HISTORIA
PRZYDATNE STRONY
ZWIEDZANIE KOMENDY
WNIOSKI DO POBRANIA

 
 

   AKTUALNOŚCI


04.05.2020 r.

UROCZYSTY APEL Z OKAZJI "DNIA STRAŻAKA" 

4 maja 2020 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Lęborku zorganizowano uroczysty apel z okazji „Dnia Strażaka”. W trakcie apelu odczytany został list okazjonalny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Odczytane zostały wyciągi postanowień o przyznaniu medali, odznaki oraz wyciągów z aktów nadania wyższych stopni służbowych. W trakcie uroczystej zbiórki zabrał głos Komendant Powiatowy PSP w Lęborku mł. bryg. Adam Wiczkowski który podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom za wkład pracy w trakcie wykonywania codziennych obowiązków służbowych i życzył dożo sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.


04.05.2020 r.

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJW dniu 2 maja 2020 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Lęborku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczyste podniesienie flagi państwowej nastąpiło w trakcie zmiany służbowej w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej.


30.04.2020 r.

ŻYCZENIA PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA

pdfŻYCZENIA PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA


30.04.2020 r.

ŻYCZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA

ŻYCZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA


30.04.2020 r.

ŻYCZENIA KOMENDANTA GŁÓWNEGO PSP Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA


ŻYCZENIA KOMENDANTA GŁÓWNEGO PSP Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA

Czytaj całość>>


04.05.2020 r.

ŻYCZENIA WOJEWODY POMORSKIEGO Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA30.04.2020 r.

ŻYCZENIA KIEROWNICTWA KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ PSP W GDAŃSKU Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA24.04.2020 r.

LĘBORSCY STRAŻACY POMAGAJĄ W GASZENIU POŻARU W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM.

Z Komendy Powiatowej PSP w Lęborku zostało zadysponowanych pięciu strażaków oraz pojazd gaśniczy do pomocy w gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. W sumie z województwa pomorskiego wyjechało do akcji gaśniczej 75 strażaków i 22 samochody gaśnicze będące w strukturach Kompanii Gaśniczej Heweliusz. Kompania Gaśnicza Heweliusz wchodzi w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta  Głównego PSP. Kompania dysponuje średnimi i ciężkimi samochodami ratowniczo-gaśniczymi z napędem terenowym, wyposażonymi w pompy, działka, zbiorniki przenośne na wodę dużej objętości oraz pełen przekrój armatury wodnej.  

Czytaj całość>>


24.04.2020 r.

NISZCZENIE ŚRODOWISKA NATURALNEGO.

Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół.
Strażacy z powiatu lęborskiego uczestniczyli od początku roku w 13 interwencjach dotyczących działań gaśniczych nieużytków rolnych w tym 2 interwencje dotyczyły gaszenia pożarów lasów, które miały miejsce w Czarnówku i Uniszynie.
14.04.2020 r.

STRAŻACY WSPOMAGAJĄ DZIAŁANIA ZAWIĄZANE Z KORONAWIRUSEM.


Działania lęborskich strażaków PSP i OSP  w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. W Łebie strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Lęborku w asyście przedstawicieli Straży Granicznej przeprowadzili pomiar temperatury załogi jachtu motorowego, który przekroczył morską granicę państwa. Na terenie powiatu lęborskiego utworzono polową izbę przyjęć na bazie namiotu pneumatycznego z KP PSP w Lęborku, który został rozstawiony przy Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.10.04.2020 r.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE KOMENDANTA GŁÓWNEGO PSP09.04.2020 r.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE KIEROWNICTWA KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ PSP W GDAŃSKU

Czytaj całość>>

09.04.2020 r.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE KOMENDANTA POWIATOWEGO PSP W LĘBORKU


26.03.2020 r.

STRAŻACY POWIATU LĘBORSKIEGO NIOSĄ POMOC OSOBOM W KWARANTANNIE

W związku z zagrożeniem wywołanym koronawirusem SARS CoV-2 druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu lęborskiego czynnie włączyli się do działań. Pomagają w dowożeniu artykułów pierwszej potrzeby do osób w kwarantannie, m. in. dostarczają żywność i leki. Jednostki OSP wspierają swoimi działaniami samorządy oraz miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej. W działaniach tych uczestniczą odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w środki ochrony indywidualnej strażacy ochotnicy, którzy udają się z pomocą materialną pod wskazane adresy. Artykuły dostarczane były przez strażaków z OSP: Łebunia, Lębork, Wicko.


24.03.2020 r.

INFOLINIA PSYCHOLOGICZNAFundacja Dorastaj z Nami przy współpracy z Komendą Główną Państwowa Straż Pożarna oraz Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa uruchomiła infolinię psychologiczną. Mogą z niej skorzystać: podopieczni Fundacji, ich rodziny, uczestnicy programu Służba i Pomoc (strażacy, policjanci, żołnierze, żołnierze-weterani, inni funkcjonariusze służb publicznych) oraz darczyńcy Fundacji.
24.03.2020 r.

FILM O CS PSP W CZĘSTOCHOWIE23.03.2020 r.

DZIAŁANIA REALIZOWANE PRZEZ PAŃSTWOWĄ STRAŻ POŻARNĄKomenda Główna PSP udostępnia mapę on-line: https://arcg.is/1WCiaH, prezentującą działania PSP w związku z COVID-19.


23.03.2020 r.

INFORMACJA BIURA LOGISTYKI KOMENDY GŁÓWNEJ PSP


Biuro Logistyki Komendy Głównej PSP pozyskało z Agencji Rezerw Materiałowych 1000 sztuk maseczek ochronnych typu FFFP 3 oraz za kwotę 1 100 000 złotych sprzęt ochrony indywidualnej:
• 200 kompletów ubrań ochronnych indywidualnych. (pakiet biologiczny wyposażony w maseczkę, gogle oraz rękawiczki ochronne),
• 5000 ubrań ochronnych typu 5B,
• 7000 litrów płynu dezynfekującego,
• 1000 maseczek jednorazowych chirurgicznych,
• 16 300 par rękawiczek lateksowych.
Czytaj całość>>


20.03.2020 r.

„BYĆ RATOWNIKIEM W DOBIE PANDEMII”W zakładce Koronawirus na stronie KG PSP dodano materiał pt. „Być ratownikiem w dobie pandemii”.

„BYĆ RATOWNIKIEM W DOBIE PANDEMII”20.03.2020 r.


#NIEKŁAMRATOWNIKOM - POMÓŻ NAM POMAGAĆ INNYM
Wzywasz nas na interwencję...powiedz nam prawdę. Pamiętaj, że ukrywając fakty o swoim stanie zdrowia, kontakcie z osobą potencjalnie zakażoną czy przebywaniu w strefie zakażenia, utrudniasz nam niesienie pomocy innym. Dlatego przypominamy - #NieKłamRatownikom.


20.03.2020 r.

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA STRAŻAKÓW, PRACOWNIKÓW CYWILNYCH ORAZ ICH RODZIN

W zakładce Koronawirus na stronie KG PSP dodano materiał o wsparciu psychologicznym dla strażaków, pracowników cywilnych oraz ich rodzin.
https://www.straz.gov.pl/Koronawirus/Zadbaj_o_strefe_psyche_w_czasie_pandemii
Czytaj całość>>


20.03.2020 r.

AKCJA PREWENCYJNO-EDUKACYJNA „ZOSTAŃ W DOMU – BĄDŹ BEZPIECZNY”

Poniżej udostępniamy odnośni do akcji prewencyjno-edukacyjnej „Zostań w domu – bądź bezpieczny”
https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/zostan_w_domu_badz_bezpieczny
Czytaj całość>>


18.03.2020 r.

DZIAŁANIA POMORSKICH STRAŻAKÓW W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM

Pomorscy strażacy czynnie uczestniczą w działaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.

Strażacy pełnią dyżur w 3 punktach granicznych morskich: porty w Gdańsku, Gdyni i Ustce. Naszym zadaniem jest pomiar temperatury ciała osób przekraczających granicę. Ostatniej doby, na przejściach granicznych morskich, skontrolowano 397 pojazdów i 1146 osób (brak podwyższonych temperatur).13.03.2020 r.

WYTYCZNE DLA WYTYPOWANYCH DO DZIAŁAŃ OSP

W przypadku dysponowania wytypowanych przez Państwową Straż Pożarną jednostek OSP, szkolenie oraz zabezpieczenie zostanie uzgodnione lub zapewnione przez PSP.


13.03.2020 r.

KAMPANIA STOP POŻAROM TRAW

13 marca 2020 roku rozpoczęliśmy kolejną edycję kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW. W kampanii bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna, a także Lasy Państwowe.
W roku 2019, w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce,  aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4% wszystkich pożarów).
Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na  40 974 800 złotych.


03.03.2020 r.

POŻEGNANIE ZE SŁUŻBĄ ZASTĘPCY DOWÓDCY JEDNOSTKI RATOWNICZO - GAŚNICZEJ

W dniu 28 lutego 2020 r. odbyła się uroczysty apel z okazji odejścia na zaopatrzenie emerytalne zastępcy dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Lęborku kpt. Daniela Żółtowskiego. Komendant Powiatowy mł. bryg Adam Wiczkowski, podziękował za sumienne wykonywanie obowiązków służbowych, ofiarną służbę oraz profesjonalizm i pełne zaangażowanie w realizację powierzonych zadań służbowych. Dziękując za służbę, życzono naszemu koledze, aby dalsze dni dawały poczucie dobrze spełnionego obowiązku oraz przynosiły wiele nowych, pozytywnych doświadczeń. W apelu udział wzięli funkcjonariusze oraz pracownicy korpusy służby cywilnej KP PSP w Lęborku rodzina strażaka i emerytowani funkcjonariusze03.03.2020 r.

KORONAWIRUS – CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Czytaj całość>>

03.02.2020 r.

POŻEGNANIE ZE SŁUŻBĄ 


W dniu 31 stycznia 2020 r. odbył się uroczysty apel z okazji odejścia na zaopatrzenie emerytalne asp. Józefa Cyra. Komendant Powiatowy mł. bryg Adam Wiczkowski, podziękował za sumienność, ofiarną służbę oraz profesjonalizm i pełne zaangażowanie w realizację powierzonych zadań służbowych. Dziękując za służbę, życzono naszemu koledze, aby dalsze dni dawały poczucie dobrze spełnionego obowiązku oraz przynosiły wiele nowych, pozytywnych doświadczeń.

Czytaj całość>>


27.01.2020 r. 

MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO STRAŻAKÓW W TENISIE STOŁOWYM


21 – 22 stycznia 2020 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Podstawowych nr 2 w Kwidzynie przeprowadzono Mistrzostwa województwa pomorskiego w tenisie stołowym „O Puchar Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP”.
Reprezentanci Komendy Powiatowej PSP w Lęborku zajęli czołowe miejsca
w mistrzostwach.


10.01.2020 r.

ŚLUBOWANIE STRAŻAKA


9 stycznia 2020 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Lęborku odbył się uroczysty apel z okazji ślubowania, które złożył strażak przyjęty do służby przygotowawczej w Państwowej Straży Pożarnej. Ślubowanie przyjął Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku mł. bryg. Adam Wiczkowski w obecności zmiany służbowej, funkcjonariuszy i pracowników korpusu służby cywilnej KP PSP w Lęborku.

09.01.2020 r.

III EDYCJA NAGRODY ANIMUS FORTIS - MĘŻNY DUCH


Do 16 lutego 2020 r. można zgłaszać kandydatów do III edycji nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ANIMUS FORTIS (Mężny Duch), nawiązującej do najlepszych tradycji służb medycznych, której celem jest uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowane wizerunku służb ratowniczych.


Czytaj całość>>07.01.2020 r.

SZKOLENIE PODSTWOWE STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW OSP

4 stycznia 2020 r. zakończyło się organizowane przez KP PSP w Lęborku „Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP”. W szkoleniu wzięli udział druhowie i druhny z jednostek OSP z terenu powiatu lęborskiego. Szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z programem „System Szkolenia Członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” zatwierdzonym w dniu 17 listopada 2015 r. przez KG PSP. Kadrę dydaktyczną stanowili funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP Lęborku. Część szkolenia związaną z zasadami kierowania ruchem drogowym przeprowadził funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.
Czytaj całość>>


31.12.2019 r.

ŻYCZENIA NOWOROCZNE POMORSKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO PSPpdfŻyczenia noworoczne Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Czytaj całość>>


24.12.2019 r.

SPOTKANIE WIGILIJNE W KOMENDZIE POWIATOWEJ PSP W LĘBORKU


23 grudnia 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne funkcjonariuszy, pracowników służby cywilnej oraz emerytowanych funkcjonariuszy Straży Pożarnej.

Uroczystość rozpoczął komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Adam Wiczkowski, który przywitał wszystkich zgromadzonych gości oraz złożył życzenia radosnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia. 23.12.2019 r.

BEZPIECZNE FERIE


W związku z rozpoczynającymi się feriami w województwie pomorskim, Komenda Powiatowa PSP w Lęborku prowadziła akcje edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży szkół podstawowych.

Czytaj całość>>


18.12.2019 r.

CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA 


17 grudnia 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Lęborku odbyło się spotkanie z kominiarzami, przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, zarządcami nieruchomości i przedstawicielami urzędów gmin poświęcone zasadom bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego.


09.12.2019 r.

ŚLUBOWANIE STRAŻAKA


3 grudnia 2019 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Lęborku odbył się uroczysty apel z okazji ślubowania, które złożył strażak przyjęty do służby przygotowawczej
w Państwowej Straży Pożarnej. Ślubowanie przyjął Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku mł. bryg. Adam Wiczkowski w obecności zmiany służbowej, funkcjonariuszy i pracowników korpusu służby cywilnej KP PSP w Lęborku.Czytaj całość>>

09.12.2019 r.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku informuje, że w dniu
27 grudnia 2019 r. (piątek) urząd będzie nieczynny
.
 
Jednocześnie zawiadamiamy, iż dodatkowo urząd będzie czynny
14 grudnia 2019r. (sobota)
 w godzinach 7:30 - 15: 30.


11.11.2019 r.

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


11 listopada 2019 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku odbyła się uroczysta zmiana służby w trakcie, której podniesiono flagę państwową na maszt oraz odczytano List okolicznościowy Komendanta Głównego PSP z okazji Narodowego Święta Niepodległości

08.11.2019 r.

LIST OKOLICZNOŚCIOWY KOMENDANTA GŁÓWNEGO PSP Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 


 
List okolicznościowy Komendanta Głównego PSP z okazji Narodowego Święta Niepodległości


29.10.2019 r.

NAGRODA KOMENDANTA GŁÓWNEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ DLA FUNKCJONARIUSZA KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W LĘBORKUW dniu 28 października 2019 r. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku mł. bryg. Adam Wiczkowski wręczył nagrodę pieniężną, przyznaną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej asp. Józefowi Cyra. Funkcjonariusz wyróżniony został za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz duży wkład pracy w realizację zadań z zakresu przyznania dotacji jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych.10.10.2019 r.

SPOTKANIE Z DZIEĆMI W RAMACH KAMPANII „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
W ramach kampanii w dniu 3 października 2019 r. odbyły się zajęcia z dziećmi
klas I-III Szkoły Podstawowej nr 3 im. Olimpijczyków Polskich w Lęborku. W trakcie spotkania omawiano również zagadnienia związane z bezpieczeństwem w trakcie pożaru w domu i szkole, bezpieczną ewakuacją oraz zasady powiadamiania służb ratowniczych.  


10.10.2019 r.

POKAZY RATOWNICTWA CHEMICZNO-EKOLOGICZNEGO21 września 2019 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Lęborku odbyły się pokazy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Niemiec. Strażacy przyjechali na zaproszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łebie oraz Burmistrza miasta Łeby. W trakcie pokazów zaprezentowane zostało wyposażenie, sprzęt oraz techniki i zasady działania w trakcie usuwania zagrożeń chemiczno-ekologicznych przez niemieckich strażaków. Spotkanie było okazją do poznania wspólnych praktyk postępowania ratowniczego i wymiany doświadczeń. 


04.10.2019 r.

CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA! EDYCJA 2019/2020


„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.27.09.2019 r. 

LIST PREZESA RADY MINISTRÓW MATEUSZA MORAWIECKIEGO

 

LIST PREZESA RADY MINISTRÓW MATEUSZA MORAWIECKIEGO


26.09.2019 r. 

LIST SEKRETARZA STANU MSWIA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO PREZESÓW, NACZELNIKÓW, DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH

 

LIST SEKRETARZA STANU MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO PREZESÓW, NACZELNIKÓW, DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH
W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP

13.09.2019 r. 

AKCJA CHARYTATYWNA 500+KMStrażacy ze Słupska, Fundacja Sportu Pozytywnego oraz Jarosław Chyrzyński, Maciek Nałęcz, Rafał Lelukiewicz, Szymon Koszykowski po raz trzeci startują w trasę liczącą trochę powyżej 500km. W tym roku z Wrocławia na Hel- 545km.
Pomóżcie zebrać jak największą ilość środków na rehabilitację po ciężkim wypadku ikony polskiego kolarstwa, utytułowanego Ryszarda Szurkowskiego oraz młodego utalentowanego kolarza Karola Domagalskiego. Obydwaj mieli tego pecha, że podczas uprawiania swojej ukochanej dyscypliny ulegli wypadkowi.

12.09.2019 r. 

UTONIĘCIE W ŁEBIE

11 września 2019 r. o godz. 19:07 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lęborku wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny w morzu.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano 6 zastępów straży pożarnej z terenu powiatu lęborskiego, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z JRG 3 Ustka oraz Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa z Łeby. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia działania polegały na przeszukaniu morza wzdłuż linii brzegowej przez asekurowanych ratowników oraz wód morskich za pomocą łodzi hybrydowych i skutera wodnego.05.09.2019 r. 

WYPADEK DROGOWY NA DRODZE KRAJOWEJ NR 6


2 września 2019 r. doszło do zderzenia czołowego samochodu osobowego 
z samochodem ciężarowym na drodze krajowej nr 6 koło miejscowości Leśnice. W samochodzie osobowym podróżował wyłącznie kierowca, którego ratownicy musieli uwolnić z zakleszczonego pojazdu przy pomocy sprzętu hydraulicznego. Kierowca samochodu ciężarowego nie odniósł żadnych obrażeń w wyniku tego zdarzenia. Podróżujący pojazdem osobowym został przetransportowany śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego do szpitala.   
22.08.2019 r. 

TRYB I ZASADY UDZIELANIA DOTACJI DLA JEDNOSTEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH NA ZADANIE PUBLICZNE "DOFINANSOWANIE JEDNOSTEK OSP" W 2019 ROKU

Tryb i zasady udzielania dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na zadanie publiczne "Dofinansowanie jednostek OSP" w 2019 roku.
04.08.2019 r. 

WYBUCH GAZU W MAŁOSZYCACH

4 sierpnia 2019 r. o godz. 11:25 dyżurny operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lęborku przyjął zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej zlokalizowanym w miejscowości Małoszyce.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano 8 zastępów straży pożarnej. W wyniku wybuchu powstał pożar w mieszkaniu, zniszczone zostało pokrycie dachu oraz wyleciały okna z budynku.
23.07.2019 r. 

TOUR DE POLOGNE AMATORÓW 09.08.2019


Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przyjął zaproszenie do udziału w komitecie honorowym wyścigu kolarskiego 76 Tour de Pologne UCI World Tour.

Ponadto w regulaminie Tour De Pologne Amatorów 2019 znalazły się zapisy dotyczące klasyfikacji pn. Mistrzostwa Polski Straży Pożarnej, a Komendant Główny PSP podjął decyzję o ufundowaniu pucharu dla zwycięskiego zawodnika.

18.07.2019 r. 

MATERIAŁ SZKOLENIOWY


Materiał szkoleniowy z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w postaci filmu w zakresie sprawiania i bezpiecznego wykorzystania skokochronów w działaniach ratowniczych. Materiał obejmuje także zagadnienia związane z mechanizmem upadku na skokochron.

11.07.2019 r. 

LIST SEKRETARZA STANU MSWIA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP

 

LIST SEKRETARZA STANU MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP

09.07.2019 r.

XIII OGÓLNOPOLSKA PIESZA PIELGRZYMKA STRAŻAKÓW I ICH RODZIN NA JASNĄ GÓRĘ  pdf XIII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich Rodzin na Jasną Górę24.06.2019 r. 

„KORYTARZ ŻYCIA” na obwodnicach Trójmiasta

19.06.2019 r. w siedzibie Gdańskiego Oddziału GDDKiA odbyło się spotkanie rozpoczynające realizację akcji pn, „KORYTARZ ŻYCIA”. Celem działań określonych w tej akcji jest promowanie prawidłowego zachowania użytkowników ruchu drogowego w sytuacjach wystąpienia zagrożenia na drodze i umożliwienie niezwłocznego dotarcia służb ratowniczych na miejsce zdarzenia. W briyfingu inaugurującym uczestniczył nadbrygadier Tomasz Komoszyński, pomorski komendant wojewódzki PSP. 

Czytaj całość>>


19.06.2019 r. 

POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE 

15 czerwca 2019 r. na stadionie w Charbrowie obyły się "Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze” dla jednostek OSP z terenu powiatu lęborskiego. 
Wśród zaproszonych gości, którzy uświetnili swoją obecnością zawody byli:
mł. bryg. Adam Wiczkowski – Komendant Powiatowy PSP w Lęborku,
Alicja Zajączkowska - Starosta powiatu lęborskiego,
Witold Namyślak – Burmistrz Miasta Lęborka,
Marian Borek – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Lęborku.


27.05.2019 r. 

ĆWICZENIA PRZECIWPOWODZIOWE W ŁEBIE

24 maja 2019 R. przeprowadzone zostały ćwiczenia przeciwpowodziowe na terenie Łeby. Celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania sił i środków KSRG związanych ze zwalczaniem skutków wystąpienia powodzi oraz przeciwdziałania zagrożeniu powodziowemu, doskonaleniu umiejętności zwalczania skutków wystąpienia powodzi, koordynacja działań przeciwpowodziowych i współdziałanie służb, doskonalenie umiejętności w zakresie elementów taktyki działań przeciwpowodziowych, doskonaleni w zakresie obsługi sprzętu ratowniczego.

Czytaj całość>>


27.05.2019 r. 

POWIATOWE OBCHODY DNIA STRAŻAKA

22 maja 2019 roku na Placu Pokoju w Lęborku odbył się uroczysty apel z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka.
Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w intencji lęborskich strażaków w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku. Po mszy pododdziały funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej przemaszerowali na plac centralnych uroczystości.
08.05.2019 r. 

OGŁOSZENIE - Granty BRD

Pomorski Komendant Wojewódzki jako LIDER STAŁEGO ZESPOŁU Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w obszarze RATOWNICTWO włącza się do rozpropagowania i zaprasza do wzięcia udziału w konkursie "Granty BRD".
Konkurs „Granty BRD” ma na celu wsparcie finansowe dla najlepszych inicjatyw edukacyjnych i informacyjnych, w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, realizowanych na terenie województwa pomorskiego.

Szczegóły: http://prbrd.gda.pl/granty-brd/

Opracował: st.bryg. Marian Hinca – KW PSP w Gdańsku.30.04.2019 r. 

ŻYCZENIA KOMENDANTA GŁÓWNEGO PSP Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA 
Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Dnia Strażaka


30.04.2019 r. 

ŻYCZENIA PREZYDENTA RP Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA.


Życzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy skierowane do Strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z okazji uroczystych obchodów Dnia Strażaka.
List jest formą wdzięczności Pana Prezydenta RP dla trudnej i niebezpiecznej służby pożarniczej pełnionej na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
 

Czytaj całość>>


30.04.2019 r. 

ŻYCZENIA SEKRETARZA STANU W MINISTERSTWIE SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA

 


 ŻYCZENIA SEKRETARZA STANU W MINISTERSTWIE SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI Z OKAZJI DNIA STRAŻAKACzytaj całość >>30.04.2019 r. 

ŻYCZENIA POMORSKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO PSP Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA


ŻYCZENIA POMORSKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO PSP Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA
 Czytaj całość>>


02.05.2019 r.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Komendzie Powiatowej PSP w Lęborku    


W dniu 2 maja 2019 r o godzinie 8.00 w Komendzie Powiatowej PSP w Lęborku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczyste podniesienie flagi państwowej nastąpiło w trakcie zmiany służbowej w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej.29.04.2019 r.


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku informuje, że w dniu
02 maja 2019 r. (czwartek) urząd będzie nieczynny
.
 
Jednocześnie zawiadamiamy, iż dodatkowo urząd będzie czynny 11 maja 2019r. (sobota)  w godzinach 7:30 - 15: 30.

19.04.2019 r. 

Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Świąt Wielkanocnych 
Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Świąt Wielkanocnych

Czytaj całość>>

19.04.2019 r. 

Życzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Świąt Wielkanocnych


 
Życzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Świąt WielkanocnychCzytaj całość >>


19.04.2019 r. 

Życzenia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Świąt Wielkanocnych


 
Życzenia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Świąt Wielkanocnych
19.04.2019 r. 

ŻYCZENIA WIELKANOCNE POMORSKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO PSP

 

pdfŻyczenia Wielkanocne Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP


19.04.2019 r. 

ŻYCZENIA WIELKANOCNE KOMENDANTA POWIATOWEGO PSP W LĘBORKU

 


11.04.2019 r. 

Ćwiczenia „Akcja Powiat 2019”

9 kwietnia 2019 r. na terenie miasta Lęborka odbyły się ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ćwiczenia były realizowane w dwóch epizod, pierwszy zakładał pozostawienie niebezpiecznego pakunku (bomby) na korytarzu Urzędu Miasta Lęborka. Drugi epizod zakładał pożar pomieszczenia znajdującego się na trzecim piętrze Urzędu Starostwa Powiatowego w Lęborku.
W trakcie epizodów z urzędów zostali ewakuowani pracownicy i interesanci.
Celem ćwiczeń było koordynacja współdziałania służb podczas akcji ratowniczo-gaśniczej, sprawdzenie wybranych procedur ratowniczych.

Czytaj całość>>


09.04.2019 r. 

Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

5 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Młodzież rywalizowała w trzech grupach wiekowych, turniej składał się z dwóch części: części pisemnej i egzaminu ustnego.
W części ustnej uczestnicy odpowiadali na 30 pytań testowych. Po części pisemnej, do egzaminu ustnego zakwalifikowano cztery osoby z każdej grupy wiekowej. Każdy z uczestników rozgrywki finałowej odpowiadał na 5 pytań. Zarówno wyniki części pisemnej jak i ustnej wskazują na wysoki poziom wiedzy, który zaprezentowali tegoroczni uczestnicy Turnieju.

09.04.2019 r. 

Szkolenie kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP

7 kwietnia 2019 r. zakończyło się organizowane przez KP PSP w Lęborku „Szkolenie kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP”. W szkoleniu wzięli udział druhowie i druhny z jednostek OSP z terenu powiatu lęborskiego. Szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z programem „System Szkolenia Członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” zatwierdzonym w dniu 17 listopada 2015 r. przez KG PSP. Kadrę dydaktyczną stanowili funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP Lęborku.

01.04.2019 r. 

WYPADEK DROGOWY W RYBKACH

28 marca 2019 roku o godz. 14:20 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Lęborku przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło na drodze DW 214 w miejscowości Rybki.
Do zdarzenia zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że doszło do zderzenia czołowego dwóch pojazdów osobowych, Fiata Tipo oraz VW Torana, który następnie uderzył bokiem w drzewo. W wyniku zdarzenia zostało poszkodowanych 5 osób w tym małe dziecko.28.03.2019 r. 

ĆWICZENIA PRZECIWPOWODZIOWE

21 marca 2019 r. na terenie Łeby odbyły się ćwiczenia przeciwpowodziowe sił i środków KSRG dotyczące przygotowania i prowadzenia działań przeciwpowodziowych w przypadku wystąpienia podtopień wywołanymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Na potrzeby ćwiczeń zorganizowano punkt przyjęcia sił i środków oraz utworzono sztab akcji. Przećwiczono działania zastępów polegające na obronie zagrożonego budynku podtopieniem, ułożeniu wału przeciwpowodziowego z worków z piaskiem z wykorzystaniem rękawów przeciwpowodziowych, a także wypompowania wody z zagrożonego terenu.26.03.2019 r. 

RUSZYŁA KAMPANIA „STOP POŻAROM TRAW”!

22 marca 2019 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 10 w Warszawie podczas briefingu prasowego sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wraz z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim zainaugurowali kampanię społeczną „STOP pożarom traw”!

Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. 


19.03.2019 r. 

WYPADEK DROGOWY W LĘBORKU


15 marca 2019 roku o godz. 13:17 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Lęborku przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego doszło w Lęborku przy ul. Mostnika.

Do zdarzenia zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że doszło do uderzenia VW Caravelle w drzewo. W pojeździe znajdowały się cztery osoby, jedna poza pojazdem, która w wyniku zdarzenia wypadła z samochodu.11.03.2019 r. 

WIZYTA KOMENDANTA GŁÓWNEGO PSP W POMORSKICH JEDNOSTKACH


10 marca 2019 roku komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski wspólnie z zastępcą pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotrem Sochą wizytowali jednostki organizacyjne PSP województwa pomorskiego.

Komendanci spotkali się z funkcjonariuszami z komend powiatowych PSP położonych w miejscowościach Kwidzyn, Malbork oraz Sztum.
08.03.2019 r. 

DZIEŃ KOBIET


Z okazji Dnia Kobiet pomorscy strażacy składają Wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia spełnienia marzeń, miłości oraz sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, a także dużo uśmiechu nie tylko w tym szczególnym dniu.

Życzenia pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP z okazji Dnia Kobiet
08.03.2019 r. 

WYPADEK NA TORACH KOLEJOWYCH


6 marca 2019 roku o godz. 15:34 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Lęborku przyjął zgłoszenie o potrąceniu osoby przez pociąg w miejscowości Mosty.
Do zdarzenia zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że doszło do potrącenia osoby przez pociąg towarowy relacji Gdynia - Szczecin.06.03.2019 r. 

SZKOŁA ASPIRANTÓW PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W POZNANIU


Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.


Czytaj całość>>


28.02.2019 r. 

Pożegnanie ze służbą


W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku odbyło się uroczyste pożegnanie funkcjonariuszy odchodzących na zaopatrzenie emerytalne.


26.02.2019 r. 

NARADA ROCZNA KADRY KIEROWNICZEJ PSP


25 lutego 2019 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się odprawa kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa pomorskiego.  


26.02.2019 r. 

Lębork - pożar dachu w budynku wielorodzinnym


22 lutego 2019 r. w Lęborku przy ul Stryjewskiego doszło do pożaru dachu. Działania zastępów straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsce zdarzenia, ewakuacji wszystkich lokatorów budynku i ugaszeniu pożaru. Dotarcie do źródła pożaru wymagało wykonania prac rozbiórkowych stropodachu o powierzchni ok. 20 m2, ratownicy przystąpili również do ewakuacji części mienia z lokalu zagrożonego pożarem.  Czytaj całość>>


18.02.2019 r. 

Cewice - pożar warsztatu mechanicznego


12 lutego 2019 r. doszło do pożaru pomieszczenia warsztatu mechanicznego w Cewicach, w którym znajdował się samochód dostawczy.
Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia. W związku z podejrzeniem, że wewnątrz pomieszczenia mogą znajdować się butle z gazami technicznymi wyznaczono strefę bezpieczną. Ratownicy podali 2 prądy piany ciężkiej w natarciu na palący się samochód oraz 2 prądy wody w obronie na dach budynku warsztatowego oraz budynku mieszkalno-usługowego. 
 


18.02.2019 r. 

TENIS STOŁOWY - MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO


12 – 13 lutego 2019 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kwidzynie rozegrano Mistrzostwa województwa pomorskiego w tenisie stołowym „O Puchar Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP”.
 


14.02.2019 r. 

PROŚBA O POMOC DLA SYNA STRAŻAKA


W związku z bardzo poważną chorobą syna ogn. Marka Pienig pełniącego służbę na posterunku JRG nr 2 w Gdańsku, zwracamy się z ogromną prośbą o zapoznanie się z załączoną ulotką, oraz wsparcie Naszego kolegi w tej wymagającej ogromnego poświęcenia oraz nakładów finansowych walce o zdrowie Tymona.07.02.2019 r. 

BEZPIECZNE FERIE


W związku z rozpoczynającymi się feriami w województwie pomorskim, Komenda Powiatowa PSP w Lęborku we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji oraz wydziałem zarządzania kryzysowego gminy Nowa Wieś Lęborska, prowadziła akcje edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży szkół podstawowych.
07.02.2019 r. 

ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZE OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH POWIATU LĘBORSKIEGO


Kadra kierownicza Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku rozpoczęła wizyty w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu lęborskiego połączone z
 udziałem w zebraniach sprawozdawczych. W trakcie spotkań poruszane są tematy dotyczące bieżącej działalności jednostek wraz z rozliczeniem rocznym, sprzętu, pojazdów ratowniczo - gaśniczych, potrzeb szkoleniowych członków OSP oraz dotacji dla jednostek ochotniczych straży pożarnych.07.02.2019 r.

ĆWICZENIA RATOWNICWO LODOWE


W dniach 4-6 lutego 2019 r. Komenda Powiatowa PSP w Lęborku przeprowadziła ćwiczenia zmian służbowych w zakresie ratownictwa na terenach zalodzonych obszarów wodnych. W szkoleniu wzięły również udział jednostki OSP KSRG powiatu lęborskiego, OSP Łeba, OSP Nowa Wieś Lęborska, OSP Lębork. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie szkół podstawowych powiatu lęborskiego w trakcie, którego propagowane było bezpieczne zachowanie w trakcie ferii zimowych w szczególności bezpieczeństwo na obszarach zalodzonych. 25.01.2019 r.

KP PSP LĘBORK - CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!


24 stycznia 2019 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Lęborku odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej Państwowej Straży Pożarnej pod nazwą „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, zarządcy nieruchomości, przedstawiciele urzędów gmin oraz kominiarze.
W trakcie spotkania przedstawiono podstawy prawne bezpiecznego użytkowania obiektów budowlanych i przestrzegania przepisów ochrony przeciwpożarowej przez zarządców i administratorów budynków oraz zagrożenia związane z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla w ramach kampanii społecznej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.25.01.2019 r.

SZKOLENIE PODSTAWOWE STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW OSP20 stycznia 2019 r. zakończyło się organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Lęborku „Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP”. W szkoleniu wzięli udział druhowie i druhny z jednostek OSP z terenu powiatu lęborskiego. Szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z programem „System Szkolenia Członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” zatwierdzonym w dniu 17 listopada 2015 r. przez Komendanta Głównego PSP. Kadrę dydaktyczną stanowili funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP Lęborku.


10.01.2019 r.

OBOWIĄZEK USUWANIA ŚNIEGU I NAWISÓW LODOWYCH Z DACHUPrognozowane intensywne opady śniegu i jego zaleganie na dachach obiektów wielkopowierzchniowych może powodować poważne zagrożenia. Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej.

Przypominamy, że obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów.

W okresie zimowym występują typowe zjawiska meteorologiczne polegające na opadach śniegu, marznącego deszczu, gołoledzi, zawiewaniu śniegu oraz niskich temperaturach. Należy być przygotowanym na zmienność aury oraz obserwować komunikaty w mediach. Podczas planowania podróży należy uwzględnić zagrożenia wynikające z występowania tych zjawisk, bowiem mogą nieść zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie dzieci, osób starszych i zwierząt.

Opracowanie: KG PSP


03.01.2019 r.

PRZEKAZANIE KART PALIWOWYCH OSP 19 grudnia 2018 r. w siedzibie PKN ORLEN nastąpiło podpisanie umowy, pomiędzy PKN ORLEN reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Daniela Obajtka, a Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim. Podpisana umowa zagwarantuje jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej należącym do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego rabat na paliwa w całej sieci ORLEN w Polsce.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku mł. bryg. Adam Wiczkowski wręczył karty paliwowe jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych należącym do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego na terenie powiatu lęborskiego uprawniające do wzięcia udziału w programie lojalnościowym.24.12.2018 r.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE KOMENDANTA GŁÓWNEGO PSPpdfŻyczenia świąteczno-noworoczne Komendanta Głównego PSP.

24.12.2018 r.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGOpdfŻyczenia świąteczno-noworoczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego.


24.12.2018 r.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE SEKRETARZA STANU W MINISTERSTWIE SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGOpdfŻyczenia świąteczno-noworoczne Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego
Czytaj całość>>

24.12.2018 r.

UROCZYSTA ZBIÓRKA I SPOTKANIE WIGILIJNE W KOMENDZIE POWIATOWEJ PSP W LĘBORKU


21 grudnia 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku odbyła się zbiórka z okazji wręczenia nagród i odznaczeń funkcjonariuszy. W trakcie uroczystej zbiórki wręczone zostały nagrody:
- Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej dla mł. asp. Radosława Wrońskiego,
- Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej dla st. kpt. Dawida Główczewskiego.21.12.2018 r.

ŻYCZENIA WIGILIJNE POMORSKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO PSP
pdf Życzenia pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP z okazji Świąt Bożego Narodzenia


21.12.2018 r.

ŻYCZENIA WIGILIJNE KOMENDANTA POWIATOWEGO PSP W LĘBORKU

 


17.12.2018 r.

INWESTYCJE BUDOWLANE W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM


W województwie pomorskim realizowane są cztery inwestycje budowlane o łącznej wartości 14.838 tys. zł.

W 2018 roku na ten cel pozyskano 10.323 tys. zł.
17.12.2018 r.

INWESTYCJE REMONTOWE W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM


Jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej województwa pomorskiego w ramach rezerwy celowej z Budżetu Państwa otrzymały łącznie kwotę 3.214.tys. zł, z przeznaczeniem na remonty obiektów budowlanych na rok 2018, w tym:  

  • Rezerwa 49:  1.679.tys.zł,
  • Rezerwa 79:  1.535.tys. zł.


11.12.2018 r.

ZAWALIŁ SIĘ BUDYNEK 


8 grudnia 2018 roku o godz. 22:38 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Lęborku przyjął zgłoszenie o zawalanym dachu w byłym zakładzie produkcyjnym, wewnątrz którego mogą znajdować się poszkodowane osoby.
Zadysponowano 12 zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że zawalaniu uległy ściany oraz cały dach w nieczynnym zakładzie produkcyjnym, osoba zgłaszająca potwierdza obecność inny osób wewnątrz budynku
10.12.2018 r.

SPOTKANIE FUNKCJONARIUSZY Z SENIORAMI 


Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Lęborka w dniu 5 grudnia 2018 r. spotkali się z seniorami w Bibliotece Miejskiej w Lęborku. W trakcie spotkana została zaprezentowana ogólnopolska kampania społeczna „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”. W trakcie spotkania omówione zostały aspekty bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania w tym tematy dotyczące okresu grzewczego oraz niebezpieczeństwa związanego z pożarami jak też zatrucia tlenkiem węgla.


04.12.2018 r.

JUŻ SĄ! - KONKURS KALENDARZOWY PSP 2019


Już są! – konkursy kalendarzowe PSP 2019

Informujemy, że komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Szef Obrony Cywilnej Kraju gen. brygadier Leszek Suski ogłasza cztery konkursy kalendarzowe dla dzieci i młodzieży, które są umieszczone na odwrocie kalendarza plakatowego PSP na 2019 rok.

19.11.2018 r.

UROCZYSTA ZBIÓRKA Z OKAZJI 100.ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


16 listopada 2018 roku w jednostce ratowniczo – gaśniczej  na Jasieniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

150 strażaków odebrało z rąk wicewojewody pomorskiego Mariusza Łuczyka oraz  pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego awanse oraz nagrody finansowe.12.11.2018 r.

OBCHODY STULECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI11 listopada 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku odbyła się uroczysta zmiana służby w trakcie, której podniesiono flagę państwową na maszt.  Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lęborku st. kpt. Dawid Główczewski uczestniczył  w mszy św., która odbyła się w Sanktuarium św. Jakuba Ap., następnie złożył kwiaty pod Obeliskiem Niepodległości na Skwerze Orła Białego. 


Czytaj całość>>


12.11.2018 r.

CYSTERNA W ROWIE


8 listopada 2018 roku o godz. 22:33 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Lęborku przyjął zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na drodze krajowej nr 6 w miejscowości Leśnice.
Do zdarzenia zadysponowano 6 zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że doszło do zdarzenia drogowego w wyniku, którego ciągnik siodłowy z cysterną wjechał do rowu i uderzył w płot prywatnej posesji.


Czytaj całość>>


09.11.2018 r.

POROZUMIENIE MSWIA I ZWIAZKÓW ZAWODOWYCH FUNKCJONARIUSZY
W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną.

Czytaj całość>>


05.11.2018 r.

ROWERZYSTA WPADŁ DO KANAŁU PORTOWEGO W ŁEBIE


4 listopada 2018 roku o godz. 10.43 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Lęborku przyjął zgłoszenie o mężczyźnie, który na rowerze wjechał do kanału portowego w Łebie.
Do zdarzenia zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej w tym specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego z Ustki. Ratownicy wyposażeni w ubranie do pracy w wodzie i zabezpieczeni linkami ratowniczymi przy użyciu bosaka strażackiego ciężkiego odszukali i wyciągnęli mężczyznę spod wody przed przybyciem grupy ratownictwa wodno-nurkowego. Przystąpiono do reanimacji poszkodowanego zgodnie z procedurą KPP. Osoba poszkodowana, wychłodzona po 40 minutach resuscytacji odzyskała oznaki krążenia i przetransportowana do lęborskiego szpitala.

Opracowanie: st. kpt. Piotr Krzemiński.


31.10.2018 r.

ĆWICZENIA RATOWNICZO-GAŚNICZE „ POŻAR 2018”
27 października 2018 roku na terenie nadleśnictwa Cewice odbyły się powiatowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Pożar 2018”.
Na ćwiczenia zostały zadysponowane siły i środki krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego z terenu powiatu lęborskiego funkcjonujące w ramach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego pluton „Pożar”.
26.10.2018 r.

ĆWICZENIA RATOWNICZE "STAROGARD - 2018"
24 października 2018 roku na terenie powiatu starogardzkiego odbyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „STAROGARD – 2018”.  


17.10.2018 r.

DOTACJE DLA STRAŻY POŻARNEJ
16 października 2018 roku w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim nabryg. Tomasz Komoszyński, pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej podsumował wydatkowanie środków finansowych pozyskanych na funkcjonowanie straży pożarnej w województwie pomorskim.

12.10.2018 r.

CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!


„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

04.10.2018 r.

POŻAR BUDYNKU WIELORODZINNEGO 
1 października 2018 r. o godz. 01.46 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Lęborku wpłynęło zgłoszenie o pożarze piwnicy w budynku wielorodzinnym zlokalizowanego w Lęborku. Po dojeździe pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że pożarem objęte jest pomieszczenie piwniczne oraz drewniana klatka schodowa wewnątrz budynku. Ratownicy natychmiast przystąpili do gaszenia palącego się pomieszczenia oraz drewnianej klatki schodowej.


 


28.09.2018 r.

"GRUSZKA" NA DRODZE 
26 września 2018 roku o godz. 7: 29 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Lęborku przyjął zgłoszenie o przewróconym samochodzie ciężarowym, w którym zakleszczony jest kierowca.


Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że samochód ciężarowy służący do przewozu betonu przewrócił się i uderzył kabiną w skarpę.

 


26.09.2018 r.

LIST MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI DO FUNKCJONARIUSZEK I FUNKCJONARIUSZY

pdfList ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego do funkcjonariuszek i funkcjonariuszy.


26.09.2018 r.

WOJEWÓDZKIE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH23 wrzesnia 2018 roku w Gniewinie odbyły się V Wojewódzkie Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych województwa pomorskiego.
Meldunek o rozpocęciu zawodów przyjął prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druh Zygmunt Tomczonek. Następnie miało miejsce uroczyste podniesienie flagi oraz odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.


 


24.09.2018 r.

NAGRODY DLA FUNKCJONARIUSZY 21 sierpnia 2018 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku odbyła się uroczysta zbiórka. Podczas uroczystości wręczono nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy/służby, wyróżnienia za wybitne osiągnięcia sportowe oraz godne i wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych. Nagrody dla funkcjonariuszy zostały przyznane przez komendanta głównego PSP - gen. bryg. Leszka Suskiego oraz pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP – nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego.


 
Czytaj całość>>

06.09.2018 r.

POWIERZENIE PEŁNIENIA OBOWIĄZKÓW ZASTĘPCY KOMENDANTA POWIATOWEGO PSP W LĘBORKU


5 września 2018 r. pomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński powierzył st. kpt. Dawidowi Główczeskiemu pełnienie obowiązków zastępcy komendanta powiatowego PSP w Lęborku
 

Zdjęcie: Sławomir Nagalski


06.09.2018 r.

SPRZĘT DLA OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH POWIATU LĘBORSKIEGOJednostki ochotniczych straży pożarnych powiatu lęborskiego otrzymały sprzęt zakupiony przez gminy ze środków  Funduszu Sprawiedliwości.

W przekazaniu sprzętu udział wziął mł. bryg. Adam Wiczkowski Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku
oraz st. kpt. Piotr Krzemiński Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej.

 06.09.2018 r.

UTONIĘCIE W ŁEBIE 5 września 2018 r. o godz. 00.12 do Stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lęborku wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa z prośbą o pomoc w poszukiwaniu 3 osób zaginionych w morzu w rejonie falochronu „Portu Łeba”. Na miejsce zdarzenia skierowanych zostało 8 zastępów straży pożarnej z terenu powiatu lęborskiego w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Gdańska. 
05.09.2018 r.

WOJEWÓDZKA INAUGURACJA PROJEKTU „UCZĘ SIĘ BEZPIECZEŃSTWA”


4 września 2018 roku w Szkole Podstawowej w Kaliskach Kościerskich odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych, połączone z uroczystym otwarciem sali gimnastycznej. W trakcie uroczystości zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Ewa Pachura wraz z wicewojewodą pomorskim Mariuszem Łuczykiem zainaugurowali III edycję wojewódzkiego projektu edukacyjnego pn. „Uczę się bezpieczeństwa”, którego twórcami są funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.05.09.2018 r.

RUSZA KONKURS „AKTYWNY SENIOR TO BEZPIECZNY SENIOR”


Osoby starsze bardzo często są narażone na działania ze strony przestępców i oszustów. Dlatego MSWiA ogłosiło konkurs „Aktywny senior to bezpieczny senior”, którego celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo seniorów, w szczególności w zakresie reagowania na zagrożenia.

04.09.2018 r.

ZLOT ZHP "GDAŃSK 2018" - FILM


W dniach 6 – 16 sierpnia 2018 roku na terenie Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku odbył się Zlot z okazji 100 – lecia ZHP „Gdańsk 2018”. Wydarzenie przyciągnęło około 13 000 harcerzy z Polski i z zagranicy.27.08.2018 r.

INTENSYWNE OPADY DESZCZU W POWIECIE LĘBORSKIM 


24 sierpnia 2018 r. w miejscowości Lędziechowo woda spływająca z pola wdarła się na prywatne posesje zagrażając budynkom jednorodzinnych. Przelewająca się woda przez jezdnię naniosła warstwę ziemi i błota na jezdnię na długości ok.200 m oraz torowisko na długości 200 m. zapiaszczając je powyżej wysokości torów kolejowych, następne 100 m. zostało zalane wodą. Ruch drogowy i kolejowy został wstrzymany.
20.08.2018 r.

POŻAR OBORY I CHLEWNI W ŁEBIENIU 17 sierpnia 2018 r. o godz. 14.10 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Lęborku przyjął zgłoszenie o pożarze obory w miejscowości Łebień.
Do działań zadysponowano 18 zastępów straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że pożarem w pełni rozwiniętym objęta jest obora i chlewnia. 
16.08.2018 r.

ZLOT Z OKAZJI 100-LECIA ZHP „GDAŃSK 2018”


W dniach 6-16 sierpnia 2018 r. na terenie Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku odbył się Zlot z okazji 100-lecia ZHP „Gdańsk 2018”. Wydarzenie przyciągnęło około 13 000 harcerzy z Polski i z zagranicy. Zakwaterowanie takiej liczby osób na niezurbanizowanym terenie Wyspy Sobieszewskiej wymagało wielomiesięcznych prac przygotowawczych. Pion kontrolno-rozpoznawczy Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku już od kwietnia 2016 r. na bieżąco współpracował z organizatorami imprezy uczestnicząc w licznych naradach oraz spotkaniach koordynacyjnych. Mając na względzie bezpieczeństwo harcerzy, siły Państwowej Straży Pożarnej aktywnie włączyły się w zabezpieczenie tego wydarzenia.14.08.2018 r.

ROCZNICA NAWAŁNICY
Nawałnica, która przetoczyła się przez teren kraju w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku wyrządziła wiele szkód.14.08.2018 r.

WIZYTA PANA PREZYDENTA
W piątek, 10 sierpnia, Prezydent RP Pan Andrzej Duda wizytował teren Zlotu 100-lecia ZHP „Gdańsk 2018”, który w dniach 06-16 sierpnia odbywa się w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej.

09.08.2018 r.

WIZYTA PREMIERA W OBOZOWISKU PODCZAS OGÓLNOPOLSKIEGO ZLOTU ZHP8 sierpnia 2018 roku, podczas wizyty na Ogólnopolskim Zlocie ZHP, obozowisko pomorskich strażaków odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania premier zapoznał się z zadaniami, które są realizowane podczas imprezy przez funkcjonariuszy. Na koniec premier Mateusz Morawiecki podziękował strażakom za pełnioną służbę i zabezpieczenie imprezy.7

09.08.2018 r.

OGÓLNOPOLSKI ZLOT HARCERZY7 sierpnia 2018 roku na Wyspie Sobieszewskiej oficjalnie rozpoczął się Ogólnopolski Zlot Harcerzy, który potrwa do 16 sierpnia. W harcerskiej imprezie udział może wziąć 12 tysięcy druhów. Nad ich bezpieczeństwem czuwają pomorscy strażacy.


26.07.2018 r.

POŻAR BUDYNKU MAGAZYNOWO - GOSPODARCZEGO W ŁEBIE  W dniu 26 lipca 2018 roku o godzinie 2.35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lęborku wpłynęło zgłoszenie o pożarze pojazdu elektrycznego typu melex w Łebie. Po przybyciu na miejsce zdarzenie okazało się, że pożarem objęty był budynek magazynowo-gospodarczy.W bezpośrednim oddziaływaniu pożaru znajdowały się domki letniskowe, które zlokalizowane były w odległości ok. 3m od ogniska pożaru oraz koparko-ładowarka. Działania łącznie trwały ponad 9 godzin, do działaniach skierowano 14 zastępów straży pożarnej.